Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Angelika Kordowska – Serce Zimy

W świecie minimalizacji komunikatu emocjonalnego i powszechnego przekonania o wyższości myśli nad sferą emocjonalną, dostarczamy sobie cierpienia formułując dookoła uczuć komunikaty o racjonalnym wydźwięku, ale obrane z przekazu emocjonalnego. Komunikat taki traci na autentyczności i nie ma mocy sprawczej wobec tych, którym go przekazujemy. Komunikacja zamyka się na poziomie nieumiejętności, z jednej strony, ujęcia i uznania wagi uczuć danej osoby, z drugiej, niezdolności przekazania i obrony swoich uczuć w samym tylko języku, który nosiłby cechy merytoryczne a zatem zostałby uznany. Emocja traci wagę komunikatu, traci również swój język.

Tematem cyklu „Serce zimy” jest aleksytymia, zaburzenie oznaczające dosłownie – brak słów dla emocji, określane potocznie jako syndrom Królowej Śniegu.
Traktując ten temat nie tylko jako jednostkę chorobową, ale jako problematykę, która, w szerszym kontekście, dotyczy współczesnego mi społeczeństwa, staram się znaleźć wyraz dla braku wyrazu, ekspresję w warunkach, gdzie jest ona formalnie ograniczona. Próbuję wprowadzić środki, które na wielu poziomach będą miały szansę być odczytane jako chłód, niemożność, ograniczenie – wnętrze milczącego człowieka u którego zniknęła ekspresja emocjonalna i którego psychika uzyskuje wyraz jedynie poprzez objawy somatyczne.
Reprezentacją obrazów z  cyklu jest wnętrze ludzkiego organizmu. Serca i czaszki malowane chłodno, ograniczoną kolorystyką właściwą zarówno dla pejzażu zimowego jak i dla obrazu rentgenowskiego. Tymi środkami staram się ukazać wnętrze zawładnięte symbolicznie przez królową śniegu, przemienione na skutek zetknięcia z chłodem.

 

Angelika Kordowska urodzona w 1987 roku, malarka, absolwentka Akademii sztuk Pięknych w Warszawie. W 2016 obroniła dyplom z malarstwa w pracowni Wojciecha Cieśniewskiego oraz z rzeźby, w pracowni Jakuba Łęckiego. W malarstwie podejmuje głównie problematykę psychologii człowieka oraz strategii podejmowanych przez jednostkę w walce z traumą. W tworzeniu komunikatu często sięga po język baśni.

Wystawy:

Cold, Calm, Colder, wystawa indywidualna, Pałac Kultury i Nauki (siedziba Collegium Civitas) marzec 2019.

Serce Zimy, wystawa indywidualna, siedziba Artes Liberales, wystawa zorganizowana w ramach trzeciej konferencji naukowej – Transhumanizm, Idee, Strategie, Wątpliwości, luty 2020. Warsaw Off Art, październik 2020.

IV edycja Warsaw off ART, “ART is not a crime”, październik 2021.

Home