Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Filip Amadeusz Kowalski

ur. 1991, Warszawa

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Dyplom bronił w Pracowni Multimedialnej Kreacji oraz Grafiki Warsztatowej (2016). Ukończył dwuletni kurs w Międzyuczelnianej Pracowni Multimedialnej tworzonej przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina.

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m. in. w Duseldorfie w 2012 r., w Menden w 2015 r.

Ma bardzo szeroką pulę realizacji, zaczynając od malarstwa, poprzez grafikę, rzeźbę, fotografie, instalacje, aż do filmu.

W grafikach odzwierciedla swoje rozumienie i postrzeganie tego, co go otacza. Chce uwidocznić swoją percepcję, w szerokim tego słowa znaczeniu. Stara się znaleźć porządek w odbieranym przez siebie świecie, a następnie go odwzorować. Ukazane grafiki składają się z przetworzonych fotografii, opracowanych tak, aby obraz był zniekształcony i ledwo przypominał rzeczywisty. Czasami zdjęcia są nałożone na siebie, płynnie się ze sobą przenikają w celu stworzenia kompozycji bardziej malarskiej, a niekiedy z plątaniny tekstur wyłania się element czytelny i jednoznaczny. Ma to za zadanie zmusić widza do innego spojrzenia na rzeczy i wnikliwej obserwacji.

Portfolio