Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Niezła Sztuka

 

Niezła Sztuka logo - Cricoteka
Portal Niezła Sztuka to miejsce, którego misją jest gromadzenie informacji o sztuce i artystach oraz udostępnianie tej wiedzy w sposób zrozumiały i przystępny dla zainteresowanych. Instytucją sprawczą jest Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Fundacja powstała w 2014 roku, a jej założycielką jest Dana Tomczyk-Dołgij. Wiceprezesem jest Joanna Majewska.

Fundacja Niezła Sztuka - Patronite.pl

Portal powstał w 2017 roku i posiada status czasopisma (ISSN 2450-2790). Stronę współtworzą osoby związane z fundacją, wolontariusze oraz m.in. pisarze, pracownicy muzeów, humaniści z wykształceniem wyższym; są to osoby, które łączy zamiłowanie do sztuki i popularyzowanie wiedzy na jej temat. Przy tworzeniu treści wszyscy kierują się jedną zasadą: „Sztuka dla każdego – od amatora do konesera”. Informacje zawarte na stronie są pisane lekko, zwięźle i nie są przeładowane trudnymi w zrozumieniu terminami. Niezła Sztuka ma być miejscem, w którym dystans tworzony między tekstami a odbiorcą, spowodowany brakami wiedzy w konkretnych dziedzinach, jest zmniejszony.

Portal w ciągu pierwszego roku swojego istnienia wygenerował około 1,6 mln odsłon. Obecnie co miesiąc stronę odwiedza około 200 tysięcy osób. Na stronie znajduje się ponad 800 artykułów o sztuce, które publikowane są minimum raz w tygodniu. Ponadto na Niezłej Sztuce można znaleźć także portfolia artystów, wywiady, artykuły w wersji audio, recenzje książek, opisy wydarzeń kulturalnych, galerie prac i eseje. Strona posiada także swoją angielską wersję – Artophilia, której misją jest promocja i popularyzacja polskiej sztuki za granicą.

Obecnie od kilku lat fundacja zajmuje się powołaniem do życia Muzeany – strony, która ma pełnić funkcję wirtualnego katalogu dzieł sztuki z muzeów z całej Polski. Celem ułatwienia przeszukiwania zbiorów, dla użytkowników zostanie udostępniona wyszukiwarka z tagami oraz z ponad 650 słowami kluczowymi.

Poza Muzeaną, w planach jest stworzenie m.in.:
Akademii Niezłej Sztuki – jest to projekt, który ma zapraszać chętnych do podróży przez historię sztuki,
– aplikacji na urządzenia mobilne, w której dostępne będą moduły z lekcjami oraz artykuły,
– dalszy rozwój Artophilii oraz tłumaczenie treści z języka polskiego na angielski,
– przystosowanie stron dla słabowidzących – stworzenie wersji wysokokontrastowej,
– stworzenie podcastów oraz udostępnienie materiałów ze strony w wersji audio – dla osób z niepełnosprawnościami i osób, które preferują odbiór audio.

Jak wygląda sam portal?

 

 

Po wejściu na stronę, odbiorcy ukazuje się jasna i estetyczna strona główna. Po prawej stronie ekranu dostępne są przyciski umożliwiające zmianę kontrastu oraz powiększenie czcionki (1). W prawym górnym rogu znajduje się rozwijane menu strony i przycisk przekierowujący na angielską wersję portalu (2). Pośrodku jest napis „Arcydzieło do kawy” (3), który po kliknięciu kieruje czytelnika do sekcji krótkich wpisów, które w założeniu mogą zostać przeczytane w trakcie krótkiej chwili, na przykład w przerwie w pracy. Poniżej dostępna jest wyszukiwarka (4) umożliwiająca odnalezienie tekstu, który spełnia kryteria odwiedzającego stronę. Portal udostępnia przeszukiwanie wedle słów kluczowych, tematyki (np. „moda”, „muzea”, „ekspresjonizm”), rodzaju materiału („esej”, „wywiad”, „ciekawostki”) oraz imienia i nazwiska konkretnego artysty.

Menu składa się z następujących segmentów:

O Fundacji – garść podstawowych informacji, ciekawostek o fundacji oraz o samym portalu,
Nasze projekty – opis przedsięwzięć bieżących i minionych, którymi zajmowała się Fundacja,
Mecenasi i Darczyńcy – spis organizacji, firm, fundacji oraz nazwisk osób, które wspierają Niezłą Sztukę,
Współpraca – statystyki, dane demograficzne odbiorców i odwiedzających portal, informacje o podejmowanych współpracach,
Kontakt – dane kontaktowe do Fundacji,
Wesprzyj nas – kanały wsparcia finansowego Fundacji i portalu,
Aktualności – spis najnowszych wpisów dostępnych na stronie,
Wydarzenia – wyszukiwarka i spis aktualnych i poprzednich wydarzeń kulturalnych związanych ze sztuką, z możliwością zaproponowania własnego wydarzenia, filtrowania wyników według kategorii wydarzenia i/lub lokalizacji,

Artykuły – spis tekstów o podróżach, sztuce, ciekawostkach, designie oraz hiperłącze do cyklu Audioarcydzieła: są to opowieści o sztuce polskiej i zagranicznej w formie audio, dostępne do kupienia w sklepie portalu,
Inspiracje – teksty o wystawach, modzie, których celem jest inspiracja czytelnika,
Książki – fragmenty książek wyselekcjonowanych przez twórców portalu; wyszukiwarka umożliwia przeszukiwanie zbioru według słów kluczowych, autora, artysty (o którym czytelnik chciałby poczytać), tematyki i wydawnictwa,
Portfolia – zbiór biogramów i prezentacji twórczości konkretnych artystów,
Redakcja – informacje o osobach współtworzących treści na portalu,
Sklep i Newsletter.

Portal “Niezła Sztuka”

Instagram Niezłej Sztuki

Strona na Facebooku

“Sztuka dla każdego – od amatora do konesera!”