Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Oddział Przepiękny

Tegoroczni absolwenci warszawskiej ASP, Szaweł Płóciennik i Lena Prokopczyk są kuratorami projektu “Oddział Przepiękny”.

Od blisko roku pracują twórczo na terenie starego Szpitala Psychiatrycznego w Drewnicy (Ząbki) i tutaj postanowili wdrożyć cykl inicjatyw – forum dyskusyjne, miejsce spotkań i wystaw. Prowadzą także współpracę wolontariacką, pomagając w zajęciach z arteterapii.

Mało kto dzisiaj wierzy w ideę piękna, a nawet jeśli, to jest to jedynie nie empiryczne smakowanie utopii. Nie jesteśmy w stanie szczerze w piękno uwierzyć, ponieważ jest to materia o największym stopniu uwikłania w niejasne machlojki konsumpcjonizmu. Atrapy piękna, oto czym się karmimy. Fasada jest powodem naszego przejedzenia a jednocześnie przyczyną zupełnej nieświadomości względem tego czym właściwie jest piękno. To jak jedzenie sucharka z tektury przy jednoczesnym zachwycaniu się jego walorami. A są tacy co wiedzą i doświadczają, jednak nie zawsze mają narzędzia ku temu by powrócić ze świata niepodległego realności. Przebywanie w tym świecie jest bolesne i dla wielu niszczące. Wcale nie romantyczne. Mamy chyba obowiązek (szczególnie jako artyści) nawiązania kontaktu z tą wypieraną ale przecież nie milczącą sferą społecznej nadświadomości . Spróbujmy więc wspólnie stworzyć azyl, przenikający energię tego co za murem, przy równoczesnej refleksji nad własnym „ja”. Możliwe, że przecież jest tak, że sami staliśmy się pacjentami oddziału, nieczułego na tajemnice ludzkiego umysłu.

 

21 września [Pracownia Apteka] 17:00-22:00 

Salon w Aptece #1 [panel dyskusyjny, spotkanie, spacer po obiekcie]

Zapraszamy do naszej pracowni, gdzie chcielibyśmy porozmawiać z Wami o tym czym może być dzisiaj narzędzie psychoanalizy dla artysty? Poznaniem, ciężką pracą nad tożsamością zintegrowaną z własnym dziełem, czy może kolejną fasadą, wieszczeniem, ot bardziej atrakcyjnym określeniem na przebrzmiałą „inspirację”? W jaki sposób możemy jako artyści, poprzez pewne podobieństwa w odczuwaniu współpracować z ludźmi chorymi, na jakich płaszczyznach i na jakich zasadach? Jesteśmy głodni waszych inicjatyw i pomysłów a przede wszystkim chcielibyśmy żebyście zobaczyli niezwykłe miejsce jakim jest teren starego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy.

W programie: dyskusja, wizyta w pracowni, spacer po ogrodzie szpitala.

Lena Prokopczyk (Pani Hyde) (ur. 1991 w Warszawie) – absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom w pracowni prof. Stanisława Baja); w 2011 skończyła Liceum Plastyczne im. Wojciecha Gersona w Warszawie; artystka związana ze środowiskiem grupy artystycznej Kaplica; pisze wiersze i książki; obecnie pracuje nad autorską powieścią dla dzieci zatytułowaną „Kominek”.

Szaweł Płóciennik (Doktor Dre) (ur. 1987 w Warszawie) – absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego); twórca powieści graficznych (Pinki, Papierowy Rewolwer), malarz i performer. Założyciel Galerii Kaplica, funkcjonującej w latach 2015-2019 przy Krakowskim Przedmieściu 5. Uczestnik wystawy HWDPięknu. W 2018 roku wyróżniony Nagrodą Twórczą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

White Flower – performer, zaklęty żołnierz miłości.

 

Oddział Przepiękny

Ul. Rychlińskiego 1

Ząbki

Dojazd:

[Dworzec Wileński-PKP Ząbki, 20 minut]

[Dworzec Wileński -CH M1 Marki, 190, 30 minut plus spacer]