Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Róża Puzynowska

Urodzona w 1984 roku w Warszawie. Studiowała sztuki piękne na University College of Falmouth (Kornwalia, Anglia) oraz National Academy Museum & School (Nowy Jork, USA); kostiumografię w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru (Warszawa) i Malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych Warszawie, gdzie uzyskała tytuł Magistra Sztuk Pięknych.

Jedna z laureatów pierwszej edycji Coming out : Najlepsze Dyplomy ASP 2009

Wystawa “Coming Out” to wybór najciekawszych dyplomów powstałych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Profesor Ryszard Sekuła, ówczesny dziekan Wydziału Malarstwa napisał Róża Puzynowska wyraźną formą i uproszczoną kolorystyką płaszczyzny płótna prowadzi sugestywny dyskurs z tożsamością płci.

Pracowała w Malarnii Kostiumów stołecznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

– Jako jedna z trzech osób zespołu Malarni Kostiumów warszawskiej Opery Narodowej pomagałam zrobić polską rekonstrukcję „Święta Wiosny” w choreografii Niżyńskiego, a w kostiumach Roericha – mówi malarka, Róża Puzynowska. Zespół zajmował się odtworzeniem kolorów kostiumów na podstawie dokumentacji ze wcześniejszych realizacji baletu i przeniesieniem wzorów na tkaninę. Artystka malowała głównie baletki, a było ich ponad 100.

Równolegle powstało “Święto Wiosny”, czternaście wielkoformatowych płócien wysokich na 210 cm.

 

… Każdy obraz przedstawia inną grupę sceniczną. Oddzielnie mamy pięciu Młodych Mężczyzn, Mędrca, Starą Kobietę itd. Podzieliłam obrazy na dwa akty – ciepły i zimny. Pierwszy akt to dla mnie taki hołd słońca, drugi księżyca. W pierwszym akcie słońce spotyka się w środkowym obrazie z księżycem, potem znowu ucieka, a w II akcie jest na odwrót. W związku z tym, że Niżyńskiemu zależało na depersonalizacji tancerzy i swoistemu „przywdzianiu” sztywnej, drewnianej maski  wybrałam z każdej grupy scenicznej jedną osobę, która dla mnie była najbardziej charakterystyczna spośród artystów. Potem tworzyłam kompozycję na zasadach kolażu i multiplikacji. Powielając tego samego solistęm spełniałam oryginalne wytyczne choreografa. Wcześniej tancerze pozowali mi w pracowni w częściowej stylizacji i kostiumie.

W Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru była asystentką projektanta mody Mariusza Przybylskiego, gdzie piastowała także stanowisko nauczyciela rysunku modowego i studyjnego.

Jej prace malarskie były przedmiotem wykładów, sympozjów kultury, publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych. Wystawiała w Polsce, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i USA. Obrazy Róży można znaleźć w prywatnych kolekcjach na terenie kraju, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Aktualnie Róża Puzynowska pracuje nad “Kolekcją Malarek” Cykl maluję na płótnach, które mają kształt pudełka o wymiarach 37x14cm. 
Sto artystek stworzy unikalną prezentację współczesnej różnorodności. Te obrazy to swoiste lustro kultury, które pozwala przyjrzeć się bliżej nie tylko sztukom plastycznym ale też poznać konkretnych ludzi. Wśród powstałych już obrazów spotkamy Malwinę de Brade, która przy okazji współpracy sportretowała Różę. – We wtorek pozowałam Róży Puzynowskiej do zdjęcia. Realizuje projekt poświęcony kobietom uprawiającym sztuki wizualne. Super rzeczy dziewczyna robi. Warsztat ma naprawdę dobry i pomysły. Będę trzymać za Nią kciuki. – napisała na swoim blogudebrade.blogspot.com/2011/12/urodziny-i-takie-tam

Georgia O’Keeffe, Hilma af Klint, Olga Boznańska, Tamara de Lempicka, Niki de Saint Phalle, Louise Bourgeois, Zofia Stryjeńska i współczesna młoda polska malarka Klaudia Ka – między innymi te artystki są malowane aktualnie i dołączą do „Kolekcji Malarek”.

Wypowiedzi artystki cytowane są z wywiadu przeprowadzonego przez Annę Kostecką, Róża Puzynowska: Śniło mi się, że gonią mnie baletki  www.twarzewarszawy.pl

Portfolio

Żródło roza.cc

Coming out : Najlepsze Dyplomy ASP 2009 = Best Degree Pieces. Akademy of Fine Arts in Warsaw 2009.
Warszawa : Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2009.