Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Maciej Sieńczyk

Ur. 1972, Lublin.

Znany twórca komiksów, rysownik i ilustrator. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace pojawiały się w magazynach takich jak “Newsweek”, “Przekrój”, “Wysokie Obcasy”, oraz w internetowym “Dwutygodniku”.

Od początku swojej kariery związany był z wydawnictwem Lampa i Iskra Boża, prowadzonym przez Pawła Dunina-Wąsowicza oraz galerią Raster w Warszawie, kierowaną przez Michała Kaczyńskiego i Łukasza Gorczycę, dawnych wydawców pisma “Raster”.

Ilustrował książki Doroty Masłowskiej oraz publikował swoje komiksy w miesięczniku literackim “Lampa”. Współpracował również z galerią Raster, która organizowała Targi Taniej Sztuki, na których można było kupić jego oryginalne plansze komiksowe i inne nietypowe przedmioty.

Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża opublikowało trzy jego albumy komiksowe: “Hydriola” (2005), “Wrzątkun” (2009) i “Przygody na bezludnej wyspie” (2012). W 2023 roku w Wydawnictwie Literackim ukazał się album “Spotkanie po latach”. Sieńczyk jest znany ze swojego unikalnego stylu, w którym wykorzystuje grube kreski, ograniczoną paletę barw i proste liternictwo. Jego postacie często mają nieproporcjonalne części ciała, a fabuły są nietypowe i pełne surrealistycznych elementów.

Często inspiruje się snami, które zapisuje i przekształca w komiksy. Jego prace łączą elementy literatury i komiksu, tworząc specyficzny, humorystyczny i nieco absurdalny świat.

W 2011 roku w galerii ON w Poznaniu odbyła się wystawa “Polisario”, gdzie zaprezentowano rysunki, szkice, obrazy oraz różne eksponaty z jego prywatnej kolekcji. Znany również jako kolekcjoner, wystawił tam socjalistyczne druki, dziwne podręczniki, plastikowe zabawki i inne nietypowe przedmioty.

Ilustrował także inne publikacje, takie jak “Filtry” Adama Wiedemanna oraz wznowienie “Lubiewa” Michała Witkowskiego.

Wybrane nagrody:
2024 – laureat 17. Nagrody Literackiej Warszawy w kategorii komiks i powieść graficzna za publikację Wydawnictwa Literackiego „Spotkanie po latach”

2024 – nominacja do 19. Nagrody Literackiej Gdynia za publikację Wydawnictwa Literackiego „Spotkanie po latach”

 

Wybrane wystawy indywidualne:
2023 – Maciej Sieńczyk. Spotkanie po latach, Galeria aTak, Warszawa.

2021 – Maciej Sieńczyk – Radości zwykłych ludzi, Galeria aTak, Warszawa.

2019 – wystawa w BUW podczas Nocy Muzeów Wystawa „Maciej Sieńczyk. Ilustracje do “Zemsty Jeżozwierza” – bajki Juriego W.”, Warszawa.

2019 – Jak powstaje dzieło sztuki, Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa.

2018 – Maciej Sieńczyk. Życie i twórczość. Na przykładzie wybranych prac, BWA, Zielona Góra.

2017 Dotknął mnie promień kosmosu. Archiwum wyobraźni Macieja Sieńczyka, Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza

 

Wybrane wystawy zbiorowe:

2022 – My i psy, psy i my, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot.

2020 – Refugees Welcome, Muzeum na Pańskiej, Warszawa.

2017 – Życie. Instrukcja. Wystawa inspirowana twórczością Georges’a Pereca, Galeria Zachęta, Warszawa