Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Daniel Johnston

 

Kurt Cobain w t-shircie z rysunkiem Daniela Johnstona zapoczątkował popularność motywu, który do dziś jest wykorzystywany w masowej produkcji. W 2016 roku t-shirt – kojarzony głównie z Cobainem, a z rysunkiem Johnstona, był też częścią pokazu kolekcji Sacai podczas Paris Fashion Week.

22 stycznia Daniel Johnston skończył 58 lat.

Rodzinne miasto Daniela, Austin w Teksasie (USA) ogłosiło ten dzień “Hi, How Are You?” Day – honorując artystę, cytując tytuł jego płyty z 1983 roku i rysunek  z muralu, wykonanego przez Daniela.

Mural Daniela Johnstona w Austin (Texas, USA)

Mural został zamówiony przez właściciela sklepu muzycznego Craiga Koon’a w 1993 roku. Zaoferował Danielowi Johnstonowi 100 dolarów i tyle płyt z muzyką, ile tylko da radę wynieść. Dał mu drabinę i puszkę z farbą …

Tak powstał rysunek, który dziś oglądamy na t-shirtach.

Hi, how are you / Cześć, jak się masz to także nazwa organizacji non-profit, która inspiruje do rozmów na temat zdrowia psychicznego, finansując i tworząc przemyślane treści medialne, projekty i wydarzenia. Fundacja, stworzona przy wsparciu Daniela Johnstona i Rodziny, stanowi platformę wymiany pomysłów i edukacji na temat zdrowia psychicznego.

Daniel Johnston zostawił nam swoje rysunki i muzykę.

Chorował na schizofrenię.

Zmarł 10 września 2019 roku.

 

Galeria współczesnych prac

Strona z wczesnymi pracami Daniela Johnstona

www.hihowareyou.org

 

Ciekawe, czy Paweł Draus zna rysunki Johnstona i czy zgodziłby się na skojarzenie swojego stylu z rysunkami Daniela?