Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Rudek-Śmiechowska Anna: Władysław Teodor Benda

Wydawnictwo Universitas, Kraków 2016

Sygnatura Biblioteki Głównej ASP Warszawa: B 12340

Władysław Teodor Benda (1873–1948) był ilustratorem, tworzył maski teatralne. Był też, malarzem i projektantem mebli, dekoracji wnętrz, makiet miast. Realizował się jako pisarz, dramaturg, aktor i społecznik. Był autorem hasła encyklopedycznego związanego z maskami. Należał do nowojorskiej bohemy, miał wśród niej wielu przyjaciół.

Jako jedyny Polak jest zaliczany do kręgu najsłynniejszych twórców „Złotej Ery Ilustracji Amerykańskiej”. Zatrudniany był przez największych magnatów rynku prasowego. Jego rysunki ukazywały się na łamach czołowych czasopism, np.: „Cosmopolitan”, „Hearst’s International”, „McClure’s”, „Scribner’s”. Ilustrował dzieła m.in. Willi Cather’a, Jacka Londona, Saksa Rohmera. Jego maski zyskały uznanie w teatrach na całym świecie. Do dzisiaj teatrolodzy bazują na jego teoriach dotyczących pantomimy i tańca.

Anna Rudek-Śmiechowska, historyk sztuki, publicystka, absolwentka KUL, pioniersko ukazuje biografię wybitnego polsko-amerykańskiego artysty, uzupełniając naszą wiedzę w dziedzinie dokumentacji oraz analizy sztuki tworzonej przez Polaków w USA.

Wikipedia: Władysław Teodor BENDA

[Opracowano na podstawie notki umieszczonej na publikacji]