Library Stack to bibliograficzna baza danych i archiwum plików do długoterminowego przechowywania i dostępu zarówno do obiektów cyfrowych w otwartym obiegu, jak i treści kontrolowanych komercyjnie.
Library Stack kolekcjonuje obiekty cyfrowe z różnych dziedzin sztuki, projektowania, architektury i teorii. Obejmuje publiczny katalog bibliograficzny, repozytorium plików w chmurze, bibliotekę wypożyczania książek elektronicznych i oprogramowania oraz sieć partnerów instytucjonalnych. Library Stack bierze udział w wystawach, jest autorem esejów, publikuje nowe pliki i pracuje nad filmem opartym na opowiadaniu Eden Machine.
Library Stack istnieje w sieci partnerów instytucjonalnych. W przypadku bibliotek akademickich i muzealnych subskrypcja zapewnia wypożyczanie e-booków, dostęp do plików, integrację katalogów, wypożyczanie międzybiblioteczne oraz zestaw narzędzi dydaktycznych i badawczych. W przypadku platform wystawienniczych i przestrzeni artystycznych filie biblioteki łączą lokalną publiczność z innymi obwodami globalnego publikowania.
Biblioteki z którymi współpracuje Library Stack to:
- Alberta University of the Arts Library
- Stevenson Library
- Brooklyn Museum Library
- Columbia University Library
- Cranbrook Academy of Art Library
- Frick Art Reference Library
- Decker Library
- The Museum of Modern Art Library
- Northeastern University Library
- Pratt Institute Libraries
- Rhode Island School of Design Library
- Alfred R. Goldstein Library
- John M. Flaxman Library
- SVA Library
- Simon Fraser University Library
- Stanford Libraries
- Temple University Libraries
- The New School Libraries
- The University of British Columbia Library
- Anne & Jerome Fisher Fine Arts Library
- Whitney Museum of American Art Library
- Yale University Library
Dostęp do treści lub materiałów przechowywanych w Stosie Bibliotecznym mają „Uprawnieni Użytkownicy”, co oznacza: osoby powiązane z Licencjobiorcą Instytucjonalnym, zdefiniowanym jako instytucja (taka jak szkoła wyższa, uniwersytet, biblioteka publiczna, muzeum, fundacja, agencja lub centrum badawcze), który utrzymuje ważną umowę operacyjną z Library Stack. Obejmuje to, w stosownych przypadkach:
- Aktualnie przyjmowani studenci (w tym studenci kształcenia na odległość);
- Doraźni badacze i wykładowcy afiliowani i/lub odwiedzający na warunkach umowy z Licencjobiorcą Instytucjonalnym;
- Personel zatrudniony w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy;
- Użytkownicy na miejscu fizycznie obecni i upoważnieni do przebywania na terenie Licencjobiorcy Instytucjonalnego („Użytkownicy Walk-In”);
- Osoby, które zawarły umowę z Library Stack na dostęp do określonych treści w Library Stack
Biblioteka Stack obsługuje dwa rodzaje zawartości: Common Access i Commercial.
- Zawartość „Common Access” obejmuje szereg plików do pobrania, które są dostępne w innych miejscach online z różnymi licencjami zezwalającymi. Rekordy katalogu Library Stack zawsze wskazują uprawnienia licencyjne tytułu, zgodnie z zaleceniami autora lub posiadacza praw. Chociaż dowolny tytuł Common Access można pobrać bez ograniczeń, użytkownik jest odpowiedzialny za przestrzeganie pozwoleń tytułu w odniesieniu do tego, w jaki sposób Użytkownik może kopiować, reprodukować, modyfikować itd.
- Treści „komercyjne” odnoszą się do kontrolowanych treści cyfrowych, na które wydawcy udzielili wyłącznej licencji Library Stack (lub treści, które Library Stack sam wyprodukował) w celu sprzedaży i wypożyczania. Library Stack pośredniczy w sprzedaży tych treści i działa jako ich platforma obsługująca.
Użytkownicy mogą przeglądać zasoby Common Access Library Stack bez rejestracji, ale zawartość komercyjna nie będzie dostępna bez rejestracji.
Głównym elementem strony są oferowane dokumenty oraz ich krótki opis. Po kliknięciu użytkownik przeniesiony jest do podstrony dokumentu, gdzie może znaleźć dodatkowe informacje oraz dodać dokument do „półki”.
W panelu na górze strony mamy dostęp do dokumentów Open Stacks i Reserved Circulation oraz informacji na temat Library Stacks, instytucji z którymi współpracuje oraz panel logowania. Po prawej stronie znajduje się link do podstrony umożliwiającej kontakt.
Można wyszukać interesujący nas dokument za pomocą kryteriów wyszukiwania w panelu po lewej stronie. Znajdują się tam takie kryteria jak np. słowa kluczowe, temat i format. Również w panelu po lewej jest dostęp do naszej „półki” gdzie mamy łatwy dostęp do dodanych wcześniej dokumentów.
Strona LibraryStack – https://www.librarystack.org