Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Krzysztof Jabłonowski

ur. 1966 w Częstochowie

Fotograf, grafik, profesor akademicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i doktor habilitowany sztuki filmowej w dziedzinie fotografii (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi); stypendysta Salisbury College of Art w Wielkiej Brytanii – egzamin Professional Qualifying Examination (PQE) w dziedzinie fotografii, potwierdzony przez British Institute of Professional Photography (BIPP).

Od 1994 roku pracuje na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadząc Pracownię Fotografii. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne.

Nagradzany i wyróżniany w konkursach fotograficznych, m.in.: trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie fotograficznym Umbra w 2020 roku, wyróżnienia w Monochrome Awards w 2019 roku, drugie miejsce w konkursie fotograficznym Mifa w kategorii moving images-collage w 2015 roku, srebrny medal w konkursie fotograficznym: Fotograf Roku 2015 magazynu Better Photography oraz wyróżnienia w International Photography Awards w 2015, 2013, 2012 i w 2008 roku

Juror konkursów fotograficznych: Viva Photo Awards 2019, Vidical 2014, Naturalnie – Rodzina 2016, Panaeuropean Photo Contest for Students, Discover Europe 2013, Atak Przestrzeni, Ogólnopolski Festiwal Tańca Polemiki 2007, Portfolio, Dekada Fotografii, Kraków 2006, oraz pełnił funkcję kuratora m.in.: międzynarodowej wystawy pokonkursowej: fotografia, film i literatura w ramach obchodów roku Polsko-Niemieckiego w 2006 roku.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace były prezentowane m.in.: w Galerii „White Box” oraz w Weeb Centre Gallery w Brisbane w Australii, w Sala Congressi a Fusine di Zoldo Alto, we Włoszech, w Kurukshetra University, Haryana, w Indiach,  w Muzeum Narodowym, w Galerii Arboretum w Warszawie, w Muzeum Okręgowym im.Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w Pałacu Sztuki, w Krakowie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, w Małej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Obserwacja w Warszawie, w Pałacu Sztuki w Krakowie, w BWA w Częstochowie, w Galerii Oranżeria, Pałac w Jabłonnej, w Galerii Antoniego Rząsy z Zakopanem i wielu innych.

Więcej o jego działalności na stronie www.krzysztofjablonowski.com