Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Księżyc

Go! to zrealizowany w 2015 roku utwór muzyczny wykorzystujący nagranie – zapis rozmowy astronautów Apollo 11 z bazą NASA w dniu pierwszego lądowania człowieka na Księżycu – 20 lipca 1969 roku.

To, co wydarzyło się 20 lipca 1969 roku, wpłynęło na wyobraźnię artystyczną pisarzy, malarzy i jak pokazuje przykład Public Service Broadcasting – muzyków.

Dzięki materiałom – filmom i fotografiom – udostępnionym w domenie publicznej, kolejne pokolenia mogą przeżywać ten dzień tak, jak odbiorcy transmisji na całym świecie pięćdziesiąt lat temu.

OPEN CULTURE udostępnia nagrania z 1969 roku – lądowanie i pierwszy spacer człowieka na Księżycu.


Powstała strona internetowa, która umożliwia uczestniczenie w całej misji Apollo 11 w czasie 1:1 –
apolloinrealtime.org/11/

Ponad osiem tysięcy zdjęć HQ z misji Apollo 11 zostało udostępnionych w ramach Project Apollo Archive – repozytorium zdigitalizowanych zdjęć, robionych przez astronautów, aparatami Hasselblad

Także poza internetem, dużo się dzieje.

Warszawski Dom Spotkań z Historią specjalnie na tę okazję przygotował wystawę Zdobyć Księżyc

Fly Me to the Moon. The Lunar Landing: 50 Years Later to tytuł wystawy w austriackim Museum der Moderne Salzburg. Narrację tworzą interpretacje przestrzeni kosmicznej od czasów Galileusza i wynalezienia teleskopu aż do współczesnych fascynacji księżycem prezentowanych przy życiu nowych mediów.

Materiały w wolnym dostępie (OA, Open Access) są wykorzystywane w kreacjach artystycznych. – Byłem w tak kosmicznym nastroju przy 50. rocznicy lądowania na Księżycu, ze aż zmontowałem do ‚Rite of the End’ wideo z materiałów NASA – zageekował polski kompozytor, Stefan Wesołowski.

 

W katalogu Biblioteki Głównej warszawskiej ASP także znajdziemy kilka inspirujących publikacji:

Atlas de la Lune : Astronomie – astronautique / Vincent Callatay ; wstęp Charles Dollfus. Paris : Albert de Visscher, [1965].

Footprints on the Moon / JOHN BARBOUR. Associated Press, [1970?].

Der Mond. Ostfildern : Hatje Cantz Verlag, 2009.
Moon : Man`s greatest Adventure / Silvo Bedini, Wernher von Braun, Fred Whipple. New York : Harry N. Abrams.