Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Zuzanna Sadowa

Doktora sztuk plastycznych, w dyscyplinie sztuki projektowe.

Od 2012 roku prowadzi Pracownię Intermediów na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego.

W latach 1986-92 studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, między innymi w pracowni prof. Henryki Noskiewicz-Gałązki oraz prof. Andrzeja Dłużniewskiego, z którym później pracowała jako asystent. Od 2000 r. Adiunkt na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wybrane realizacje:

„PROJEKCJE” Instalacja przestrzenna z projekcją filmów i kinetycznym obiektem. „Pracownia w Perunie” Noc Muzeów w Warszawie 2015r

„SPACER” Film-instalacja; pokaz XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Drohiczynie w 2014r

„OKO” instalacja, obiekt z projekcją filmową Noc Muzeów, Galeria XX1 BUW
w Warszawie, 2014

„BABIE LATO” Instalacja przestrzenna z projekcją filmów zrealizowana była w podziemiach kościoła ewangelicko-augsbugskiego w Warszawie 15 lutego 2013 roku.

„REFLEKSJE ARTYSTY O NATURZE PRZESTRZENI I WOLNOŚCI” Drohiczyński Przegląd Naukowy, podtytuł: Wielokulturowe; Studia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego Nr 5/2013.

Obejmuję stanowisko prowadzącego pracownię Intermediów w Katedrze kształcenia ogólnoplastycznego na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, na drodze konkursu 2012.

„IMPRESJE” Instalacja video z projekcją filmu autorskiego na VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Drohiczynie 2011.

„DROGA WEWNĘTRZNĄ” scenografia do filmu fab. w reż. D. Lamparskiej,2006

„ZMROK” fotograficzny kolaż; Mistrz – Uczeń – Mistrz Galeria DAP w Warszawie, 2005

„POZA TERYTORIUM” Instalacja przestrzenna w Laboratorium w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie 2000.

współpraca z teatrem Academia w Warszawie w ramach zrealizowałam spektakle autorskie:

„STÓŁ” (współ. D. Kunowski), „POST KARNAWAŁ”, „ALICE”, instalację „WŁASNY KAT”, performance „KRZESŁA” 1991-1996 festiwale miedzy innymi w CSW w Warszawie, Warszawski Ośrodek Kultury w Warszawie, „X Krakowskie reminiscencje Teatralne”
w Krakowie, Festiwal Teatrów Alternatywnych w Cardif, Wielka Brytania

„SACRUM” instalacja świetlna, dyplom w pracowni wystawiennictwa prof. H.Gałązki na wydziale AW ASP w Warszawie.

Scenografia:

„POLSKA NOWELA FILMOWA” reż. Dorota Lamparska, prod. Czołówka, 2008

„DROGA WEWNĘTRZNA” reż Dorota Lamparska, prod. SFP, Studio „Młodzi i Film”, 2006

„SUKCES” reż. Marek Bukowski, prod. Matt Studio, 2001

Stylizacje reklamowe dla np. Kler 2008-10

Stylizacje i aranżacje wnętrzarskie (współpraca z Inter Ikea) 2004-2008

Studio telewizyjne TVN i ITV 2003-06

Scenografia eventowa 2002-2007

Wystawiennictwo:

„Rodziny rozdzielone przez historię” MHP w Warszawie, 2011

WIECZNIE MŁODE-POLSKI VINTAGE IWP w Warszawie, współ. B Kowalewska 2007

Targi Deweloperów, Targi Porad Architektów, Expo Dekor’05 i Expo Dekor ’06 PHJ w Warszawie; stoiska wystawiennicze III i IV Kongres SAP w Warszawie 1998-2000

Tworzę projekty, w alternatywnym obszarze działań artystycznych, o charakterze intermedialnym, badam obszary styku, gdzie dochodzi do przemieszczania się sensów, w których czas ma kształt, a przestrzeń wyraża się poprzez ruch. Swoje działania postrzegam jako ciągłe aktualizowanie pytania o charakter związku ludzkich doznań i otaczającej rzeczywistości. One, moim zdaniem, mogą na nowo naprowadzać twórcze poszukiwania w stronę potencjalnych wartościowych relacji, które pełniej wiążą nas z rzeczywistością. Są dla mnie źródłem niewyczerpalnej inspiracji.

Pracuję pomiędzy różnymi dyscyplinami z pogranicza sztuki mediów, filmu eksperymentalnego, działań w przestrzeni. W ten sposób, pozwalam wyartykułować się sprawom i wartościom, które normalnie nie mieszczą się w autonomicznych dyscyplinach i są przez nie pomijane, a ujawnione w nowej formule, tworzą oryginalne dzieło. Charakterystycznym dla mojej pracy jest włączenie w twórczość swoistej dyscypliny projektowej, pracy nad przestrzenią. Na moje doświadczenie w projektowaniu i kreacji przestrzeni składają się także ważne realizacje wystawiennicze, eventowe oraz scenografie filmowe.

zuzannasadowa.pl

waw.asp.waw.pl/zuzanna-sadowa