Wirtualny Leksykon Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Agata Słowak

 

W listopadowym numerze ARTFORUM opublikowano tekst o wystawie FARBA ZNACZY KREW (Muzeum nad Wisłą, 07.06 – 11.08.2019). “Miłość” – obraz Agaty Słowak – był częścią tej wystawy, jest także częścią artykułu Agata Pyzik, Paint, also known as Blood. Museum of Modern Art in Warsaw.
Artfroum 2019

 

Agata Słowak

ur. 1994, Busko-Zdrój

Artystka sztuk wizualnych. Autorka obrazów olejnych, obiektów przestrzennych, tkanin klasycznych i eksperymentalnych.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Kielcach (dyplom ze specjalności formy użytkowe – wzornictwo na specjalizacji tkanina artystyczna).

W 2014 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Otrzymała stypendium dla najlepszych studentów ASP oraz stypendium wojewódzkie dla studentów uczelni artystycznych, zajmujących się twórczością artystyczną.

2019 – obrona dyplomu na Wydziale Malarstwa

Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i organizowała wystawy indywidualne. Członkini Komisji do spraw równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z ramienia Wydziału Malarstwa w ramach działania Samorządu Studentów Warszawskiej ASP.
W swoich pracach porusza wątki autobiograficzne, zagadnienia z dziedziny antropologii kultury, feminizmu. Zastanawia się nad rolą kobiety w społeczeństwie, nad przyczynami wykluczenia i historią szaleństwa, rolą rytuału, magią. Malując ciało ludzkie stara się wydobyć z niego walory ekspresyjne i nadać nastrój pełen niepokoju i trudnych do jednoznacznego sprecyzowania napięć.

 

wystawy:

2019 Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP

2019 Pospolita rzecz zabita, Oddział Przepiękny, Ząbki
2019 Nie ma miłości, Galeria Salon Akademii w Koneserze, Warszawa
2019 HWDPięknu, Sinfonia Varsovia, Warszawa
2019 Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – Muzeum nad Wisłą